Logo - Kráľova hora
  • Facebook Podporte nás aj na Facebooku
  • Aktuality
  • |
  • Petícia 2011
  • |
  • Pred rokom 2011
  • |
  • History (EN)
  • |
  • Galéria
  • |
  • Médiá
  • |
  • Rok 2011
  • |
  • OZ LÚKA
  • |
  • Vyjadrenia

Domov -> História


Ilustrácia lúky

Kráľova hora (Veľká lúka)

stručná informácia
Miesto: krásna prírodná lúka a okolie o rozlohe 20 ha, obkolesená lesmi nad Dlhými dielmi a Kútikmi. Krásne výhľady na Hainburg-ské vrchy. Tiež ju volajú Kukuričák alebo Pasienok. Od najbližších domov na Dlhých dieloch vzdialená len asi 500m, napriek tomu je to takmer nedotknutý kus živej prírody. Stále viac využívaná ako verejná prírodná plocha na prechádzky a "zelené" športy občanmi celého mesta. V bezprostrednej blízkosti 2 prečerpávacie vodojemy a asfaltová cesta z Dlhých Dielov so zákazom vjazdu.
Ochranársky status: súčasť Chránenej krajinnej oblasti (ďalej CHKO) Malé Karpaty - časť Devínske vrchy, bez prístupu autom, žiadna výstavba. Tvorí významný krajinotvorný prvok a vyskytuje sa tu niekoľko druhov vzácnych a chránených rastlín, ktoré sú uvedené v tzv. Červenom zozname ohrozených a vzácnych druhov flóry Bratislavy.
Vlastník: pôvodne: MČ Devín - stav na liste vlastníctva z 26.9.03, v súčasnosti: s.r.o. Kráľova hora, Lamačská 3, Bratislava - stav na liste vlastníctva zo 17.5.2005
Proti výstavbe a predaju (keď bola vlastníkom MČ Devín) sa v petícii vyslovilo 3353 občanov.
Ďalšie info a foto: www.kukuricak.szm.sk (zatiaľ len po rok 2003)
Zostavil: krajcik@dbc.sk 23.8.2006

Čo sa vlastne stalo s Kráľovou horou? - stručná história

Čo sa dialo potichu:
pred rokom 2000:
V územnom pláne Bratislavy mala lokalita určené funkčné využitie "lesy, rekreácia"
Bývalé vedenie MČ Devín - starosta Ján Novotný (SDĽ), ako jediný akcionár a.s. Devín holding priviedlo postupne hospodárenie tejto a.s. ku krachu a katastrofálnemu zadĺženiu MČ Devín.
1.2.2000
Miestne zastupiteľstvo MČ Devín uznesením č. 66/2000 schválilo Kráľovu horu k predaju vybranému záujemcovi. K samotnému predaju však neprišlo, nakoľko jeden z oprávnených veriteľov požiadal súdneho exekútora JUDr. P. Kriška o plombu na všetky nehnuteľnosti a majetky nachádzajúce sa vo vlastníctve povinného (t.j. MČ Devín).
12.10.2000
Mestské zastupiteľstvo Bratislavy (ďalej MZ) odsúhlasilo vo VZN č.9/2000 zmenu v územnom pláne: "zmena funkcie na občiansku vybavenosť, ktorá je určená pre zdravotnícke zariadenie, týka sa územia vo výmere 8,72 ha, jeho lokalizáciu upresniť na zonálnej úrovni, doriešiť funkčnú a priestorovú reguláciu územia, dopravnú obsluhu a technickú vybavenosť". Zmena na základe urbanistickej štúdie, ktorej obstarávateľom bola MČ Devín. Proti boli Správa CHKO Malé Karpaty, aj Okresný úrad. Zmenu naopak podporila MČ Devín a nakoniec aj Krajský úrad. Neoficiálne sa hovorí, že malo ísť vraj o "nadštandardné" zdravotnícke zariadenie v súvise s ochorením prezidenta Schustera. Dodnes nemáme informácie o žiadnej "zonálke", ani "doriešení" a od pôvodného investičného zámeru sa zrejme upustilo. Podľa riaditeľky magistrátu nie je možné poskytnúť informácie o vtedajšom menovitom hlasovaní poslancov MZ, pretože "sa ešte nehlasovalo hlasovacím zariadením, ale zdvihnutím ruky a sčítaním hlasov skrutátorkou a zaznamenal sa len súmárny počet hlasov". (!!!)
20.2.2001
V uznesení č. 118/2001 žiada MČ Devín úpravu územného plánu, kde o.i. požaduje schválenie aj malopodlažnej zástavby. Žiadosť nebola odsúhlasená, ale ani nové vedenie MČ Devín ju nestiahlo a naďalej sa "berie na vedomie" aj v novom koncepte územného plánu.
23.4.2002
Devín holding, a.s. nesplatila úver a dostal sa do likvidácie. Následne nastúpila exekúcia. Podľa slov súčasného starostu J.Paczelta (SDKÚ) išlo o "sofistikovaný podvod na majetku Devína zo strany predchádzajúceho vedenia a hospodárenie MČ Devín dodnes vyšetrujú orgány činné v trestnom konaní". Sme veľmi zvedaví na výsledky vyšetrovania.
7.5.2002
oprávnený veriteľ MČ Devín udelil súdnemu exekútorovi súhlas s predajom nehnuteľností nachádzajúcich sa vo vlastníctve MČ Devín (včítane Kráľovej hory).
6.12.2002
Súdny exekútor JUDr. P. Kriško na dražbe priklepol už hore zmienené nehnuteľnosti záujemcovi a to spoločnosti Kráľová hora s.r.o. so sídlom Lamačská cesta 3, Bratislava. Okresný súd Bratislava IV 27.1.2003 príklep schválil. Túto skutočnosť sa však verejnosť dozvie až 29.4.2003 v článku SME. Dodnes nám nie je známa cena, za ktorú bola vydražená, nepoznal ju podľa jeho slov ani starosta Paczelt a na základe našej žiadosti podľa infozákona ju MČ Devín odmietla poskytnúť a odkázala nás na exekútora. Proti dražbe vzniesol námietku exekučný súd a ďalší veritelia a vklad na katastri nebol povolený ešte ani v septembri 2003. V máji 2005 už kataster udáva nového majiteľa.

V záujme verejnosti a médií:

I-II 2003
návštevníci lúky na Kráľovej hore zaregistrovali zameriavacie aktivity, hovorí sa o výstavbe víl
17.2.2003
na dopyty občanov reagovala SME článkom. K zámeru odkúpenia a výstavby rodinných domov sa prihlásila J&T Global, a.s. (sídli na rovnakej adrese ako Kráľova hora s.r.o.). Okamžite sa zdvihla vlna odporu a občianska iniciatíva proti predaju a výstavbe
21.2.2003
občania rozbehli petíciu "Zachráňme Veľkú lúku na Kráľovej hore". Petíciu podpísali o.i. poslanci KDH, SDKÚ MČ Karlova Ves ako aj starosta. Petičný výbor sa listom obrátil na primátora A. Ďurkovského a doručil mu v 3 postupných dávkach petičné hárky s vyše 3353 podpismi. Adresy na hárkoch potvrdzujú, že lúka nie je ľahostajná občanom celej Bratislavy, ba i okolia.
II-IX 2003
o kauze informovali médiá, zaznamenaných 16 článkov a rozhlasových relácií, ktoré sa však zväčša vyhýbajú uviesť praktické informácie o petícii. Petícia sa šírila hlavne aktivitami nadšencov priamo na lúke a okolí a pomocou zopár podpisových miest.
4.3.2003
J&T Global, a.s. ohlásil v médiách, že "občianska iniciatíva je novým a silným prvkom a pravdepodobne od zámeru stavať odstúpia".
23.6.2003
na podnet Komisie územného plánu Bratislavy sa zástupcovia petičného výboru a ochranárov stretli so starostom Devína J. Paczeltom (SDKÚ), ktorý však odmietol podať návrh na zmenu územného plánu do pôvodného stavu. Argumentuje štúdiou, ktorú si v r. 2001 objednala a.s. J&T Global u Urbionu, kde sa v závere pripúšťa výstavba max. 100 domov. Napriek prísľubu však nakoniec štúdiu odmieta zapožičať na bližšie preskúmanie.
11.8.2003
Magistrát zareagoval na petíciu a vyhlásil prerokovanie aktualizácie územného plánu z funkcie "občianska vybavenosť" na pôvodnú funkciu "lesy, rekreácia". V tomto prerokovaní sa za zmenu na pôvodnú funkciu vyslovilo množstvo právnických i fyzických osôb, proti bola s.r.o. Kráľova hora a miestne zastupiteľstvo MČ Devín uznesením z 9.9.2003. Podľa Magistrátu "na podklade uskutočnených rokovaní predstaviteľov hl. mesta a mestskej časti návrh aktualizácie územného plánu do programu MZ vôbec nebol zaradený."

Boj o nový územný plán
10.12.2004
menom petície s 3353 podpismi vznášame pripomienku k prerokovávanému návrhu Územného plánu mesta Bratislavy proti "občianskej vybavenosti" v časti Kráľovej hory a navrhujeme "zeleň vo voľnej krajine". Podobné pripomienky vznáša množstvo ďalších právnických i fyzických osôb. Pre informáciu: "občianska vybavenosť" znamená napr. "obchodné a kancelárske objekty, prenajímateľná administratíva, nákupné strediská, kultúrne zariadenia, zdravotníctvo, obchodné centrá, veľtržné a výstavné areály, zábavné zariadenia" a ďalšie...
30.12.2004
na katastri podáva vklad na záložné právo V-5916/04 Poštová banka, a.s. (zrejme ďalší veriteľ MČ Devín?). Tento vklad je vedený na parcelách Kráľovej hory ako ťarcha.
20.2.2006
Magistrát písomne zamieta našu pripomienku k návrhu územného plánu bez zdôvodnenia a pozýva nás na "znovuprerokovanie pripomienok" 16.3.2006
16.3.2006
sa koná v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca neslávne známe hromadné "znovu-prerokovanie" pripomienok vyše 1000 občanov a inštitúcií k návrhu územného plánu. Tu sa len ústne dozvedáme, že podobné pripomienky ku Kráľovej hore podalo 19 subjektov, naopak pripomienku za rozšírenie "občianskej vybavenosti" na väčšiu plochu Kráľovej hory podal jej nový vlastník Kráľova hora, s.r.o. Ani táto pripomienka vraj nebola akceptovaná.

Súčasný stav (23.8.2006):
Veľká lúka na Kráľovej hore je naďalej v pôvodnom stave, hojne využívaná ľuďmi na aktívny odpočinok vo voľnej prírode. Ku cti súčasného vlastníka svedčí, že tomu nijako nebráni a lúku neohradil. Nevidno žiadne znaky výstavby. Je možné, že výstavbe zatiaľ bráni aj záložné právo Poštovej banky. Návrh nového Územného plánu Bratislavy zatiaľ nie je schválený poslancami Mestského zastupiteľstva.

Záver:
Kauza Kráľovej hory je podľa nášho názoru exemplárnou úkážkou tunelovania obecného majetku, navyše chránenej krajinnej oblasti, za tichej spolupráce finančných skupín a niektorých komunálnych úradníkov i volených zástupcov. Je to len malá súčasť niekoľko stomilionového podvodu na majetku MČ Devín. Veríme, že čas vrhne svetlo na mená skutočných vinníkov a že títo budú spravodlivo potrestaní. Tiež je to ukážka možného vplyvu občianskych aktivít a médií, ale aj manévrovania, vyhýbania sa konkrétnej zodpovednosti a smerovania občianskych aktivít do "čiernej diery" zo strany Magistrátu ako aj MČ Devín.
Pri nadchádzajúcich komunálnych voľbách si spomeňme aj na túto kauzu a voľme ľudí, ktorí sa skutkami (a nie len slovami) pričinili o zachovanie (a nie rozkradnutie) nášho životného prostredia aj pre budúce generácie.

Dokumenty na stiahnutie (formát PDF):
Vyhlásenie investora zo dňa 28.9.2011
Zamietavé stanovisko magistrátu k investičnému zámeru na Kráľovej hore
Prerokovanie návrhu zmien 2003
Občan, demokracia a zodpovednosť
Správa Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty
Pripomienky BROZu k navrhu
Príloha č. 1 k pripomienkam BROZu k navrhu
Pripomienky STUZu k navrhu
Návrh zmien
Stanovisko k návrhu zmien
Prerokovanie návrhu zmien
Stretnutie zástupcov nespokojných občanov - Tlačová správa
Pripomienky BROZu k navrhu